Medya Planlaması ve Medya Yönetimi

Şirket kurduktan sonra en çok merak edilen ve ihtiyaç duyulan konulardan biri de ”Medya Planlaması” Nasıl medya planlaması yaparım? Medya’da nasıl görünürüm? Sosyal Medya Danışmanlığı nedir ? Hangi Medya Aracını Tercih etmeliyim.? Bütün bu soruların cevabı makalemizde.

Şirketler veya kuruluşlar artık varlıklarını sürdürmek için fiziki mağazaları ile yetinmiyorlar. Varlıklarını ve hizmetlerini tanıtmak adına broşür, dergi gibi araçları kullanan şirketler, artık internet ve televizyonun hayatımıza girmesi ile Medya Planlaması yapmak zorunda kalıyorlar. Zorunluluk dememizin sebebi çağı yakalamak adına artık bir gereklilik olmasından dolayı. 

Nasıl Medya Planlaması Yaparım ?

Medya planlaması yapmadan önce dikkat edilecek konuların başında içerik oluşturma ve sektör analizi gelmektedir. İçeriklerinizi veya hizmetlerinizi belirledikten sonra, özellikle interneti kapsayan bir çalışmada anahtar kelimeler hangi alanda daha çok yapılıyor? ve ben bu anahtar kelimeler ile ilgili en çok hangisi ile öne çıkarım. şeklinde düşünülmesi gerekir.

İçerik Planlaması 

Anahtar kelime analizini yapmadan önce projenizde sunmak istediğiniz içerikleri SEO işlemine uygun bir şekilde hazırlamınız gerekir. İçeriğiniz bir haber, makale, ürün, hizmet veya video şeklinde olabilir. Önemli olan içeriği planlarken hangi anahtar kelime ile planlamanız gerektidir. Bir ürün pazarlarken ürünün tanımı ile müşterinin tanımı farklı olabilir. Örneğin bir araba lastiği kullanıcılar tarafından aratılırken siz buna 195/55r15 X marka / Y model ismini yazabilirsiniz. Ancak müşteri bunu X model kış lastikleri diye aratabilir. Bu sebeple içeriklerinizi hazırlarken stratejik olarak anahtar kelimeler belirleyip o konularda makale veya içerik oluşturmanız önem arz etmektedir. Bütün bunlar ayrıca SEO kapsamına girmektedir. 

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ?

Anahtar kelime analizi yapmak için internet ortamında sunulan çeşitli araçlar mevcut. Ancak biz Ticaretim Online ekibi olarak Google Keyword Planner aracını tavsiye ediyoruz. Çünkü internetteki aramaların %85lik bir kısmını elinde tutan Google, bu konuda sunduğu araç ile sektördeki en uygun anahtar kelimeleri sizler için derleyecektir.

Hangi Medya Aracını Tercih Etmeliyim?

Medya Planlaması

Bu konuda firmalar veya şirketler öncelikle bir bütçe planlaması yapmalıdırlar. Bunun için ilgili finansal hizmetler ile ilgilenecek çalışanları olması yararına olacaktır.

Daha sonra sektör analizi yaparak müşterilerin ençok ürün ve hizmetlerine nereden eriştiğini tespit etmek gerekir. Örneğin şirketinizin konumunu bulmak için bir televizyon reklamı yerine, Google Haritalar, Yandex Maps gibi araçları tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Bir ürünü tanıtırken ihtiyaç duyduğunuz araçlar ürünün hangi özelliklerini ön plana çıkaracağınız ile belirlenmelidir. Örneğin tek bir üründe ciddi bir kampanyanız varsa, yeterli bir bütçeniz varsa, konunuz ile alakalı bir televizyon programına sponsor olmanız veya herhangi bir kanalda ürününüz hakkında kampanya detaylarını sesli, akıcı ve vurgulayarak belirtmeniz yararınıza olabilir. Yine bu noktada sunduğunuz hizmete en çok kullanıcılar hangi kanal aracılığı ile erişiyor onu tespit etmeniz gerekicektir.

Bütçe Sorun Değil! Ben Zaten Yeterince Zenginim

Diyorsanız, takibi de internet televizyon vb bütün kanallarda varlığınızı sürdürmenizi tavsiye ederiz. Ancak yine de yukarıda yazılanlar gibi analiz süreci çok önemli.

Kurumsallaşma sürecinde ”Medya Planlaması” mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Doğru araçları kullanarak yapıldığında harika dönüşümler elde edebilirsiniz. Burada bir  soru sorduğunuzu hisseder gibiyiz. ”Hangi Analiz Aracını Kullanmalıyım?”

Medya Planlaması Yaparken Hangi Analiz Aracını Kullanmalıyım ?

Bu konuda Ticaretim Online bazı medya araçlarını sizler için derledik.

Anahtar Kelime Planlama

Google Keyword Planner

Screaming Frog SEO Spider

Keyword Tool IO

 

Televizyon İzlenme İstatistikleri

TİAK Televizyon İzleme Araştırmaları

Hedef kitle belirlendikten sonra araç seçimi ve sektör analizi yapılmalıdır. Bu konuya yazımızda sıklıkla değindik. Yukarıda sunduğumuz araçları kullanarak sektörün nabzını yoklayabilirsiniz.

E-ticaret çözümleri için Ticaretim Online Ana Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.