Vergi Levhası Olmadan E-ticaret Yapabilir miyim?

Vergi Levhası Olmadan E-Ticaret

Son zamanlarda giderek büyüyen e-ticaret sektörüne girmek isteyen yeni girişimler, birçok konuda sormak istediği şeyleri arama motorlarında aratıyorlar. Bu konuda sorulan bir soruda Şirket değilim, vergi levhası olmadan e-ticaret yapabilir miyim?

E-ticaret sitesi kurmak ve kartla ödeme almak için öncelikle bir şirket ve vergi levhanızın olması gerekli. Ancak bazı şartları karşıladığınız takdirde vergi levhası olmadan e-ticaret yapabilirsiniz. Gelin bu şartların ne olduğuna bakalım.

Vergi Levhası Olmadan E-ticaret Şartları

Öncelikle yıllık beklenen gelirinizin bir tahminini yapmalısınız. Bunu neden mi söylüyoruz. Çünkü vergi levhasız ve faturasız e-ticaret yapmanın bazı maddi kısıtlamaları var. Bu kısıtlama devletin aldığı bir karar ile yıllık 30.000 TL’a kadar esnaf muafiyeti olarak belirlenmiştir.

Faturasız Sanal Pos ile ödeme alma

Yıllık 30.000 liranın altında satış yapacağım ancak hangi ödeme kanallarını kullanabilirim diyorsanız bu konuda da bazı çözümler mevcut. Öncelikle sizlerden vergi levhası, imza sirküleri, bağlı olduğunuz vergi dairesi, bağlı olduğunuz oda ve kimlik bilgileri isteyen şirketler arasından şirket olma şartı olmayanlarını tercih etmelisiniz. Aslına bakacak olursak bu konuda çokta fazla bir şirket yok. Ticaretim online olarak bildiğimiz iki şirketi sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Shopier

Sanal pos ve link ile ödeme alma çözümleri sunan Shopier firması, instagram gibi satış kanallarında da oldukça tercih edilen bir sanal pos şirketi. Artı olarak Opencart, PrestaShop ve Woocommerce için sanal pos eklentilerinide başvurunuz onaylandıktan sonra sizlerle paylaşıyorlar. %2.99 dan başlayan ücretler satış miktarınıza göre belirleniyor. Hiç satış yapılmadıysa herhangi bir ücrette talep etmiyor şirket. Bu konuda büyük avantaj sunan şirket yeni başlayanlar için % 4 ile %5 arasında bir komisyon alıyor.

  1. PAYTR

Sanal pos ve link ile ödeme alma konusunda tavsiye ettiğimiz bir diğer şirket de PAYTR firması. %2.79 komisyon oranı olan şirket, hiç satış yapılmasa sizlerden ödeme almıyor. Daha önceki tarihlerde vergi levhası, imza sirküleri, kimlik ve bağlı olduğunuz oda gibi bilgileri sizlerden talep eden PayTR şirketi artık yeni başvurularda vergi levhası olmadan da başvuruları kabul ediyor. PayTR başvurusu yapmak için tıklayınız.